Здравейте.
Останали са земи от дядо ми, който не е жив отдавна. Тримата му сина също са починали, и сме останали само трима братовчеди – наследници. Единият от братовчедите не проявява никакъв интерес към земите, и останалите двама сме с вързани ръце. Има ли начин (като изключвам съд) без него да могат да се прехвърлят земите на тримата сина на дядо ми?
Благодаря
Русичитател
Дялба на наследствени земи
Сподели
адв. Николина Митова
Не е необходимо да извършвате прехвърляне на правото на собственост, като Вие и братовчедите Ви сте съсобственици по силата на Решението на ОСЗГ и удостоверението за наследници на дядо Ви и на синовете му.
При липса на съгласие за извършване на доброволна делба, единственият изход е съдебна делба, която преминава през две фази и отнеме време и средства за държавни такси, за възнаграждения на вещи лица и за адвокатски хонорари.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
Руси
Благодаря за отговора.
Всъщност, искам да прехвърля 1/3 от земите на дядо ми на мое име. Естествено, първо трябва да се направи дялба между синовете на дядо ми. От там нататък ми е ясно – със смъртния акт на баща ми, като единствен наследник ги прехвърлям на мое име. Въпросът е, че един от братовчедите ми въобще не иска да контактува с нас, и не го интересува нито подялба, нито продажба. Така, аз също оставам с вързани ръце и не мога да направя нищо с тази земя. Не искам да се стига до съд, най-малкото понеже сме роднини и имам някакво уважение, но в крайна сметка, ако няма друг начин и това ще се случи.
адв. Николина Митова
Здравейте, Руси,
съветът ми е адвокат да прегледа документите, с които разполагате – Решение на ОСЗГ за възстановяване на земеделските земи, скици, удостоверения за наследници. Освен това, не става ясно как искате да се прехвърли правото на собственост върху тримата сина на дядото, след като посочвате, че те вече са починали. Възможно е двамата братовчеди да продадат своите идеални части от поземлените имоти на трето лице при спазване правилото на чл. 33 от Закона за собствеността, което цитирам по-долу. Въпросното правило не се прилага при дарение.
“Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Ако декларацията по предходната алинея е неистинска или ако третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересованият съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. Искът трябва да се предяви в двумесечен срок от продажбата.
Ако съсобственикът не плати дължимата поради изкупуването сума в месечен срок от влизането на решението в сила, това решение се счита обезсилено по право.”
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092