Ние сме два входа с апартаменти на една жилищна сграда.Искаме да си регистрираме 2 отделни етажни собствености за всеки вход.Но целия първи етаж общо на сградата се притежава от два обекта ,съответно от двама отделни собственици на отделните обекти ,които си имат отделни входове ,но са част от блока и съответно са част от етажната собственост.За да регистрираме двете етажни собствености,ние задължително трябва да причислим и тези 2 обекта към тях,и то така ,че разпределението да е точно ,за да можем да разпределим точно идеалните части.Без точното разпределение на идеалните части никой от двете етажни собствености не може да взема никакви решения според ЗУЕС или пък взетите решения могат да отпаднат при обжалване в съда .
Никой от двамата собственици не е дал данните си на никой от двамата домоуправители на двата входа,съответно ние не знаем точната кнадратупа на притежаваната от тях собственост.Как можем да получим точна информация за квадратурата на двата обекта?
Освен това единият обект е само под вход Б,т.е. той ще се причисли само към вход Б.Но другият обект влиза в границите и на вход А и на вход Б,и съответно би трябвало да участва и в двете етажни собствености,което е и желанието на всички апартаменти,и съответно трябва да е точно,за да могат да се изчислят точно идеалните части.
Как да разделим обект 2 ,така че решенията на всяка една от етажните собствености да са справедливи,да са точни и издържани в съда ,ако се стигне до обжалване на някое решение?
Виолета Пеловачитател
Разделяне на етажна собственост мужду два входа на една сграда и обособяване на две отделни етажни собствености
Сподели
адв. Николина Митова
Съгласно чл. 8, ал. 2 от Закона за управление на етажната собственост – когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход. Това управление обхваща и общите части на сградата, прилежащи към самостоятелните обекти на съответния вход.
Относно снабдяването с информация за тези два обекта – според чл. 7, ал. 2 от ЗУЕСВ в книгата на етажната собственост се вписват:
1. самостоятелният обект – предназначение и застроена площ;
2. идеалните части на обекта от общите части на сградата (в проценти).
Всеки собственик или ползвател е длъжен в 15-дневен срок от придобиване правото на собственост или ползване да впише в книгата на етажната собственост посочените данни, съответно промяната на обстоятелствата. Необходимо е управителят на ЕС да напомни на въпросните собственици да предоставят данни за вписване в книгата на ЕС.
Съгласно чл.8 ал.2 ЗУЕС когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход. Разпоредбата на чл.8 ал.2 ЗУЕС намира приложение, обаче, когато в сграда с множество самостоятелни обекти съществуват два и повече входове, всеки от които осигурява достъп само до част от самостоятелните обекти. Тъй като тази обща част осигурява достъп и обслужва само част от самостоятелните обекти, това е основание управлението й да се извършва от самостоятелна етажна собственост, учредена от собствениците на обектите в сградата, които тя обслужва.
Относно последния Ви въпрос съветът ми е да се консултирате с адвокат, който да прегледа документите, с които разполагате.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092