Здравейте днес имах интересен случай със служители на кат-ямбол които ме бяха спрели за проверка.
Във моят автомобил имам 2 камери една на задното стъкло и една на предното стъкло която снима едновременно в 3 посоки напред,ляво и дясно.
Та служителите на кат като видяха че ми работи видео регистратора ми заповядаха да спра въпросните камери защото съм нямал право да ги снимам . Аз отказах да спра записа защото на тях не им вярвам.
След моят отказ те ми казаха да се махам и че следващият път ще ми изземат камерите.
Та въпроса ми е забранено ли е да се снимат служители на мвр ? И имат ли право да ми заповядат да изтрия запис от камерите?
Извинявам се за дългият пост!
Благодаря предварително за информацията
Iliya Nikolaev Nikolovчитател
Снимане на полицай
Сподели
G
Здравейте,а какви са правата на гражданина при положение че самите полицай имат камери по тях и микрофон?ас също не искам те да ме заснимат?
Iliya Nikolaev Nikolov
Да но във данният момент аз не снимам именно тях. камерите са фиксирани и аз винаги предупреждавам че във колата се провежда видео фиксация. За моята безопасност.
адв. Николина Митова
Здравейте, г-н Николов,
служителите на МВР са прави – никой не може да бъде заснеман без негово съгласие съгласно разпоредбите на Конституцията.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
Stoyan Nikolov
Вие наистина ли сте адвокат?
Tsvetan Trifonov
В отговор на чл.32 ал.2 от Конституцията на Република България.
Един от предвидените от закона случаи, когато снимането е възможно без да се изисква съгласие е в чл.13 ал.2 т.1от Закона за авторско право.
Чл. 13. (Изм. – ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.
(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.
(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.
Ivanov
Това пък как стана най-добър отговор???
Или по-точно, за кого е най-добър?
адв. Николина Митова
Да, Вие нямате за цел да заснимате конкретно въпросните полицейски служители, но в случая същите са заснети покрай проверката, без тяхно съгласие.
Ivanov
Нямам нужда от съгласието на служител на публична институция за да го снимам по времето, когато изпълнява служебните си задължения. Полицаите не правят изключение, само те си го мислят.
Като сте юрист, посочете ми закон, алинея, точка, която опровергава твърдението ми? ;)
DiyanaKK
Чл. 32 от Конституцията на Република България
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
No Name
Ключовата дума е ЛИЧНИЯТ живот на хората…Май забравяте, че полицаите работят за нас, те са част от публичната администрация и нашите данъци плащат заплатите им, когато си с униформа ставаш публичен служител и нямаш право да отказваш да бъдеш сниман !