Здравейте, уважаеми екип на pravatami.bg
Много бих се радвал да получа правно разяснение относно казуса с апартаменти, които са регистрирани като ателиета.
Например, ако апартамент е с изцяло северно изложение, той получава автоматично статут на “ателие” – с какво се различава – местни данъци, такси, сметки за промишлен ток и тн.
Какви са минусите, плюсовете, ако при нотариална сделка се означи, че ще се ползва за битови цели.
Ателиета могат да бъдат и апартаменти в райони. в които типа на земята изисква при строителство задължително процент ателиета. (например изцяло жилищна сграда, но някой типове са ателиета.
Ще съм изключително благодарен
Поздрави!
Станислав Н
Ivelin Indjov
Живея в малка кооперация от 10 години. Жилището, което закупихме се води ателие. Не виждам в отговорите по-горе основанието някои жилища да се водят ателиета, а други офиси. Такава е ситуацията в нащата кооперация: всички жилища на втория етаж над първия етаж (който е само от гаражи, магазин и фризьорски салон) се водят офиси, всички жилища на последния етаж на сградата се водят ателиета (аз живея на последния етаж). Обяснението, освен изброените изисквания за изложение, наличие на мазе, се свеждат до…наличието/неналичието на гараж или парко място. Уточнение, сградата ни има прилежащ двор с ограда, където в двора има 3 парко места. Та…оказа се, че всички жилища, в чиито нотариални актове са включени гараж или парко място в двора се водят по документи – АПАРТАМЕНТИ, всички останали, както писах по-горе са ателиета и офиси. Имах проблем с отпускането на ипотечен кредит от някои банки преди 10 години, защото те не идват да видят или не желаят да прочетат какво пише в нотариалния акт – посоки на разположение на жилището и наличието на най-голямото мазе в избеното помещение на сградата – и не пожелаха да ми отпуснат заем заради определението “ателие”. Намери се банка, която ми даде парите. По-интересното е, че попаднах на свястна служителка в данъчната администрация, където отидох да обявя и заплатя дануъка след придобиването на жилището. Тя прие тезата ми, че липсата на гараж или парко място в двора на сградата не е основание да промени изцяло предназначение на жилището за живеене – наличие на два балкона, севро-западно- изложение, баня с таоалетна, необходимия висок просвет, голямо мазе в избата. Та, тя си ми регистрира придобития имот като АПАРТАМЕНТ. Не съм имал проблеми с ток и данъци. Права или не, помогна ми жената. Други мои комшии им костваше между 4000 и 5000 лв. да променят предназначението на офисите си.
адв. Николина Митова
Точно така, освен това не можете да ползвате намаление в местния данък за основно жилище, тъй като ателието няма жилищно предназначение.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
Atlantis Bulgaria
Благодаря за отговора, адв. Митова!
А може ли от гледна точка на купувач какви са разликите?
Със сигурност тока е промишлен. И данък смет е по-висок.
Поздрави!
Станислав Н
адв. Николина Митова
Здравейте,
няма законово определение в Закона за устройство на територията. Разликата е в изискванията между жилищно /апартамент/ и нежилищно /ателие/ помещение. Апартаментът следва да има най-малко едно жилищно помещение; да има баня-тоалетна; да има складово помещение-килер, таван или мазе, което може да е извън очертанията на жилището; жилищните помещения и кухните да са с прозорци; поне едно от помещенията в жилището да не е с изложение север, северозапад или североизток; светлата височина трябва да е минимум 2.60 м. и др.
Изискването към ателието е единствено: самостоятелен санитарен възел (тоалетна с мивка). Това е така, защото ателието представлява нежилищно помещение, което служи за индивидуална творческа дейност.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092