Здравейте,
Обръщам се към Вас, защото открих добри отзиви в интернет пространството за вашите услуги.
По същество, въпросът ми е свързан с трудово правни отношения и по-точно освобождаване от работа поради усложнената обстановка около COVID 19. В момента ( 28.04.2020г. ) се водя назначен по трудов договор сключен на 02.01.2018г във фирма, чиято дейност е свързана с експорта на дрехи от България към страни от ЕС. Поради епидемиологичната обстановка в Европа и у нас, управителите на въпросната фирма взеха решение да ни пуснат в платен отпуск от 14.03.2020г. а онези от нас, който нямат такъв ( поради това, че са си го използвали през изминалата 2019г и към онзи момент разполагаха с не повече от 5 дни ) бяхме оставени в неплатен отпуск БЕЗ наше съгласие. Интересувам се какви са правата ми, ако работодателят ми реши да ме съкрати, тъй като по договор предизвестието е от три месеца и важи за двете страни по договора. Мога ли да очаквам обезщетение и ако не, то при какви условия на прекратяване на договора мога да се боря?
Благодаря Ви от сърце!
Marin Ferdinandovчитател
Прекратяване на трудов договор от страна на работодател
Сподели
адв. Николина Митова
Успех Ви пожелавам!
Можете да се свържете с мен при необходимост.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
адв. Николина Митова
Здравейте, г-н Фердинандов,
работодателят няма право да Ви предоставя неплатен отпуск без Ваше съгласие дори и при извънредно положение.
Съкращаването на щата като основание за прекратяване на трудовия договор е цитирано в чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ и не е свързано с предизвестие. При положение, че работодателят няма нужда от Вашия щат, може да пристъпи към прекратяване на трудовия Ви договор именно на това основание и без да се налага спазване на 3месечно предизвестие. При прекратяване на договора на осн. чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ имате право на обезщетение по чл. 222 КТ. По-долу цитирам въпросната разпоредба.
“При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок. ”
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
Marin Ferdinandov
Благодаря Ви сърдечно!
Бих се обърнал към Вашите услуги отново в случай, че събитията се развият в неочаквана посока.
Още веднъж сърдечни благодарности!