Съкратиха ме и очаквам обещетение за безработица ,което ще получавам една година.Мога ли през това време да работя по граждански договор,като свободна професия или по друг начин , без да губя помощите.Някъде прочетох ,че може по граждански договор,ако сумата от обещетението и тази от гражнския договор не надвишава мин.работна заплата за момента.
Сподели
tkb80enюрист
Можете да работите и на трудов договор, НО на непълно работно време(по – малко от 8 часа) и ако заплатата Ви е по – малка от минималната установена за страната(което към момента е 473,35 лв. нето след удръжки), може да получавате целия и размер и половината от паричното обезщетение за безработица за срока за който ще го получавате – виж чл.54б.(6) от КСО. Доходи от граждански правоотношения не влияят на получаване на обезщетението, но доколко ще е изгодно да работите на граждански договор при който след приспадане на нормативно признатите разходи възнаграждението ще е под минималната работна заплата?!? Никак не Ви съветвам да го правите – имайте предвид, че при този вариант на работа нямате трудов/осигурителен стаж, нямате отпуски и обезщетения, здравните осигуровки са за Ваша сметка(което е 24,40 лв. месечно за тази година), удържа Ви се ДОД 10%, а на всичкото отгоре трябва да ходите да попълвате и ГДД в НАП за доходи от извънтрудови правоотношения. Не на последно място в повечето случаи с т.нар. граждански договори се прикриват трудови правоотношения. За разликата между граждански и трудов договор все още е актуално ТР№86/27.02.1986г., по гр.д.№86/1985г. на ОСГК на ВС.
Относно това дали ще получавате обезщетение за период от 12 месеца – много зависи от това на какво основание сте освободена от работа и от продължителността на трудовия стаж(трябва да е над 15 години) и дали не сте ползвала такова обезщетение през последните три години, в който случай няма да има никакво значение основанието за прекратяване и стажа, а просто ще вземате по 9 лв./работен ден за минималния период от 4 месеца – виж чл.54б.(4) от КСО!