Разяснение на чл. 173а, ал. 1 КТ - отпуски по време на извънредно положение

Здравейте, дали е възможно да ми дадете малко допълнително пояснение по чл. 173а, ал. 1 КТ свързан с принудителното взимане на отпуска по време на извънредното положение.

1. Как се тълкува "преустановяване на работа", като спиране на 100% или просто като намаляне на работата? Възможно ли е една фирма, която се занимава с дейности не толкова засегнати от извънредното положение, да обяви "преустановяване на работа" в един отдел и на базата на това да притиска служители във всички отдели да си взимат отпуск.

2. Дава ли право този член на работодателя да принуждава хора да излизат отпсук при положение, че имат работа, за сметка на други отдели които са "преустановили" работа. Пример: отдел производство е преустановил работа, може ли работодателя да принуждава служители от счетоводство да излизат отпсука, ако приемем, че те имат работа да вършене, която не е засегната от извънредното положение.

3. "работодателят има право и да предостави платения годишен отпуск", това се однася само за отпуска през текущата календарна година, година или за целия натрупан отпуск. До края на извънредното положение има 15 дни. Може ли работодателя да има претенции за отпуск, извън тези 15 дни, ако предположим че извънредното положение, няма дъ бъде удължавано.

...
Това беше въпрос от рубриката "хората питат, адвокати отговарят".

Задай своя въпрос

Най-новите статии

Избрани от редакцията

Още от близо 1000 статии

Потърси правата си