Извънредното положение в България е до 13 Април 2020. Възможно е то да не бъде удължено.
Има ли право работодателят ми да ми предостави едностранно от днес да ползвам годишния си платен отпуск в периода 13 – 30 Април?
Juliana Anachkovaчитател
Принудителен платен отпуск извън срока на извънредното положение
Сподели
адв. Николина Митова
Този въпрос вече многократно е коментиран във форума. Приложима е разпоредбата на чл. 173, ал. 4 от КТ, която цитирам по-долу. Въпросът е регламентиран и в новия Законопроект за мерките за извънредно положение, който вероятно ще бъде приет днес от парламента.
“Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.”
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
адв. Николина Митова
Днес при разговор с министъра на отбраната бе изказано основателно предположение, че извънредното положение ще бъде удължено. Освен това, в КТ, който не е създаван да регулира извънредно положение и полагането на труд от работници по време на такова, основателно липсват подобни разпоредби. Същите се съдържат в Закона за извънредното положение, който скоро ще бъде приет и обнародван в ДВ.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
Juliana Anachkova
Благодаря за отговора, но в случая няма предпоставката “престой повече от 5 дни”, нито някоя от останалите предпоставки (което съм пропуснала да отбележа в запитването си). Работя ”home office” в извънредното положение и спецификата на дейността ми е такава, че то, извънредното положение, не спира работата ми.
По-скоро ме интересува следната ситуация – ако предположим, че в извънредното положение до 13 Април аз нямам работа и съм в престой, то предоставянето ми на отпуск след тази дата, когато ще се възстанови работната дейност и се налага да се компенсира пропуснатата от предходните 30 дни, е нелогично.
По този начин работното натоварване ще трябва да се поеме от колегата ми, с когото споделям дейността. След приключването на моята отпуска той е принуден да излезе в такава.
А в частност, а моята работа не е спряла нито сега, нито ще спре след 13 Април.
Обръщам внимание, че става въпрос за предоставяне на отпуск за период от време извън периода на извънредното положение и на основание “изънредно положение” .
Няма ли в този случай злоупотреба със закона?