Здравейте, от Октомври до Декември работих в Англия. Съпругът ми упълномощих да продаде МПС, но поради липса на декларации за платен данък и семейно положение, не успя и от своя страна сключи нотариално заверено пълномощно за право на управление иползване на автомобила ми. Получих 2 фиша за превишена скорост, на стойност от 200 лв. Отидох в КАТ с копие на пълномощното и със самолетните си билети. Отговориха ми, че без копие от шофьорска та книжка на лицето, не мога да обжалва фишовете. Лицето, на което съм пфеотстъпил колата се оказа, че никога не е имало издавана книжка, а нарушенията са направени от съпругът й, който е управлявал колата. Имам ли право да обжалва фишовете и да поискам да отпадне основанието за плащането от мое име, тъй като имам доказателство, че съм била в чужбина? На какво основание да се позова? Наистина, не смятам, че е нужно да лиша семейството си от 200 лв. Има ли въобще право трето лице да шофира кола, която не му е преотстъпена (в случаят, съпругът). В КАТ ми казаха, че така пише в Закона, жалба, само с копие на книжка. Кой закон, член… И аз нямам вина, че лицето няма кни ка, това не е юридически казус, нали???
Сподели
Iordan Petrov
Здравейте, прилагате копия от книжката на съпруга на лицето, на което сте предоставили автомобила, т.е. на виновния водач, и обжалвате спокойно.
Важното е той да се съгласи да Ви я предостави. Ако не, заплащате Вие и спирате да се нервирате.
Никола Стоянов
Изобщо не е нужно книжка,а само да посочи на кого е предоставена колата,а те от МВР са дл6жни дс си съберат данните. Така е по ЗАНН.но в три дневен срок е трябвало да се обжалва фиша,за да стане на акт и да се жали после НП в съда.
Dessy Teneva
Никъде не пише 3 дни, в ЗДпВ пише 14 дни.
Dessy Teneva
Ние не оспорвам 8 не обжалва е, а възразява е срещу кого е. В КАТ си имат образец на декларация. Дано ни я уважат. Приложил съм пълномощно за отдаване, самолетни билети и други. А и съм с английска книжка, но не могат да ми я направят. Но не е там работата.
Dessy Teneva
Явно не сте чели питането ми. Човекът няма книжка. Не е шофирал той, а трето лице, което не съм упълномощила. Пуснах възражение.
адв. Николина Митова
Абсолютно прав е нотариусът – към пълномощното за продажба на автомобил се представят декларации по чл. 264, ал. 2 от ДОПК и чл. 25, ал. 8 от ЗННД, които сте могли да заверите при нотариус в чужбина или в българското посолство и сега да нямате въпросните проблеми.
Заплатеният адвокатски хонорар за съставяне на жалбата и процесуално представителство може да се претендира след това от органа, който е издал отмененото постановление.
Отговор на поставените от Вас въпроси се съдържа в Закона за движение по пътищата. Съгласно чл. 171, т.2а – прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:
а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.
Dessy Teneva
За съжаление, нотариус ми отказа договор за покупки-продажба, тъй като не уважи пълномощното на съпругът ми. И същият той ни постютветва да сключил пълномощно за управление, докато се върна и мога да я продам лично. Исизквали дюсе декларации за данъци и семейно положение, които аз не бях предоставила. За съжаление, адвокатската консултация струва повече от цената на фишовете. За това се надявах да получа отговор на въпросите си, а аз доколкото съм грамота, да си изготвя жалба, която да входирам.
Въоросите ми са:
1. В кой закон и плен е упоменато, че само с копие на шофьорска та книжка се доказва, че друго лице е управлявали МПС?
2. В кой закон и член е упоменато, че нямам право да упълномощя лице, което няма шофьорска книжка да ползва автомобила ми?
3. Защо съм длъжна да сключа договор за покупки-продажба, ако преотстъпва МПС за ползване?
4. Имам ли правно основание и на какво основа ие да се позова, да изискам деянието да бъд е прехвърлено на извършителя, след като имам неоспорими доказателства за отсъствието ми от страната?
адв. Николина Митова
Здравейте, г-жо Тенева,
следвало е да се сключи договор за покупко-продажба с нотариална заверка на подписите, а не да предоставяте пълномощно за управление на МПС, за да нямате съответните проблеми сега поради нарушения, извършени от управляващия МПС. Съветът ми е да се консултирате с адвокат, като му предоставите копие на фишовете, за да се установи има ли основания за обжалването им, свързани с допуснати нарушения.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092