Здравейте
Днес ходих до Общината в нашият град за да дам констативен протокол ивършен от домоуправителя в присъствието на мен и член на УС . Протоколът е за нанесени щети от комшийката над нас, върху имуществото ми или по точно тоалетна и коридор. Пробвахме с добро преди известно време да я накараме да си отстрани проблема,но тя така и не се трогна. В последно време даже не иска да отвори и вратата, когато и се позвъни. Но случаят е следният: след като занесох констативния протокол в общината ми казача, че щом жилището не е общинско не могат да направят нищо. Не знам дали тази жена която ми го каза въобще знае какво се праи в тези случаи или просто не и се занимаваше. След като казах как така и че по тази логика мога да наводня всички във блока и да не могат да ми направят нищо, тя ми отговори: трябва да донесете искане в свободен текст, написано от домоуправителя и да прикачите на него констативния протокол. Може ли да ми кажете как да процедирам от тук на татък и какъво представлвяа това искане, защото нито аз, нито домоуправителя знае.
Bojidar Kosovчитател
Имам теч от съседката над нас
Сподели
адв. Николина Митова
Здравейте, г-н Косов,
по-долу цитирам разпоредбата на чл. 54 а от Закона за управление на етажната собственост, която е приложима в случая.
“Чл. 54а. (Нов – ДВ, бр. 26 от 2016 г.) (1) При прието решение от общото събрание на собствениците и/или на сдружението на собствениците за извършване на дейности по чл. 6, ал. 1, т. 12 и отказ за осигуряване на достъп от страна на собственик до притежавания от него самостоятелен обект кметът на общината или района или оправомощено от него длъжностно лице извършва проверка и издава заповед, с която задължава собственика да осигури необходимия достъп. Заповедта се съобщава на собственика и на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.
(2) Заповедта по ал. 1 се издава в срок до 1 месец след подадено искане от председателя на управителния съвет (управителя), придружено от констативен протокол за неосигурен достъп, съставен от управителния съвет (управителя) и двама собственици.
(3) Изпълнението на заповедта по ал. 1 се осъществява по реда на Административнопроцесуалния кодекс.”
В този смисъл, искането следва да бъде на осн. чл. 54а, ал. 2 от ЗУЕС и е необходимо да бъде свързано с издаване на заповед от кмета на общината, с която се задължава въпросната собственичка да осигури достъп до апартамента си за извършване на ремонтни дейности.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
Bojidar Kosov
Искам също така да попитам, този иск и костативния протокол аз или домоуправителя е желателно да го занесе в общината, или няма никакво значение?
адв. Николина Митова
Съгласно посочената разпоредба от ЗУЕС искането следва да бъде подписано от управителя на ЕС, като е без значение фактически кой ще го подаде в общината.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092