Здравейте!
Тъй като бутонът “неточност в текста. Пиши ни!”не работи за конкретната статия ви пиша оттук.
Става въпрос за ваша статия то 2018 г разясняваща издаването на касови бележки и др. видове бонове. Статията може да видите тук:
Фискален бон, системен бон, служебен бон, клиентска сметка – каква е разликата?
Благодаря за изчерпателната статия. Мисля обаче, че твърдението, че “Във всички други случаи продавачът издава касова бележка и я предава на разносвача (спедитора), който от своя страна ми я предава при плащането” не е съвсем вярно. Какво имам предвид? Смятам, че Пощенският паричен превод или наричан за кратко ППП е легитимен документ, който замества напълно касовата бележка. Ако парите се получават от продавача чрез куриера посредством ППП и отделно има касова бележка, то тогава се издават 2 документа за една и съща сделка. Друг пример мога да ви дам. Когато продавачът ползва така наречената “Триъгълна логистика”. В тази хипотеза Продавачът се обажда по телефона на куриера (или попълва онлайн своето искане) и му казва на кой адрес да отиде да вземе пратката. Кулиерът отива, взима пратката и я кара на Купувача. По този начин Продавачът няма досег до стоката и няма физически начин да предаде касовата бележка. Както вече казах в този случай Куриерът издава документа ППП, взима парите от Купувача и ги предава чрез ППП на Продавача.
Моля за вашето мнение.
С уважение,
Катерина Иванова
Росица
Здравейте, Катерина,
Касова бележка следва да получите, в момента, в който плащате в брой. В описания от Вас случай, Вие плащате на куриера, който е задължен да Ви пусне и даде касова бележка. Сумата по пощенския паричен превод ще я получи продавача, на база на която той ще осчетоводи прихода.
Желая Ви хубава вечер!
Росица Киселярова
юрист | Advokatami.bg
0888 047 188