Здравейте, имам обработваема земеделска земя в съсобственост, моят дял е 25%. Възможно ли е друг от съсобствениците да продаде идеална част от въпросния имот без официално предложение към нас преди това (как се доказва съгласие или отказ?) ? Ако все пак го направи и новият собственик (или пък старият ако няма продажба) сключи договор за аренда (дългосрочен с нотариална заверка) за ЦЕЛИЯ имот, то аз в състояние ли съм да защитя интереса си и подпиша договор за аренда с друг арендатор само за моя для? Да уточня,, допускаме, че съсобтвеникът, желаещ да се разпореди с ЦЕЛИЯ имот, има 50% от собствеността
Сподели
адв. Николина Митова
Необходимо е да се прави разлика между договора за аренда, чийто минимален срок е 5 години и следва да отговоря на изискванията на Закона за арендата и договора за наем на земеделски земи, който се урежда от ЗСПЗЗ.
slavchon
Благодаря Ви !
адв. Николина Митова
Съгласно чл. 3, ал. 4 от Закона за арендата в земеделието договор за аренда, както и споразумение за неговото изменение или прекратяване може да се сключи със собственик, съсобственик на земеделска земя, чиято собственост е повече от 50 на сто идеални части от съсобствен имот или с лице, упълномощено от собственик или съсобственици, притежаващи общо с него повече от 50 на сто идеални части от съсобствения имот. В такъв случай можете да претендирате от съсобственика, който е сключил договора за аренда, да Ви заплати дължимата Ви рента съобразно идеалните Ви части.
slavchon
Благопдаря за този отговор ! Съгласно Закона за собственноста и ползването на земедслките земи – Глава Първа – член 4а (2): Договор за наем на земеделска земя със срок над една година се сключва от съсобственик или съсобственици на земеделска земя, притежаващи повече от 25 на сто идеални части от съсобствения имот, или от упълномощено от тях лице.
Т.е. тук е записано, че дори собственик на 25% може да го направи ! В крайна сметка кой закон е меродавен ??? :)
адв. Николина Митова
Здравейте,
съгласно разпоредбата на чл. 33 от Закона за собствеността съсобственикът следва да предложи собствените си идеални части на останалите съсобственици. По-долу цитирам приложимата разпоредба във Вашия случай
“Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Ако декларацията по предходната алинея е неистинска или ако третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересованият съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. Искът трябва да се предяви в двумесечен срок от продажбата.”
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
slavchon
Благодаря за отговора ? А относно въпроса с арендата ?