Привет!
Да кажем, че дадено ЕООД издава фактура, в която се иска заплащане в биткойн отчасти или напълно. Законът в България как възприема това заплащане към ЕООД-то?
Приравнява ли се сумата от биткойн в левове според цената на Биткойн в деня на издаването на фактурата? И след това тази сума зачита ли се като приход на ЕООД-то? Пример: фактура за 500 евро, цената за 1 биткойн е 10,000 евро, фактурата се издава за 0.05 биткойн. Как се зачита този 0.05 биткойн – като актив на ЕООД-то/собственика или 500 евро се зачитат като приход на дружеството, върху който се плаща корпоративен данък?
Или ако реша да продам част от биткойна се начислява само данък печалба (или се зачита загубата) върху разликата в цената, на която е получен биткойнът като заплащане и цената, на която е продаден? Пример: фактура за 500 евро, цената за 1 биткойн е 10,000 евро, фактурата се издава за 0.05 биткойн. 6 месеца по-късно цената е 15,000 и продавам биткойна за 750, от което следва, че дружеството/собственикът дължат корпоративен/личен данък само върху 250 евро?
Също така, как се разграничава притежанието на биткойна между ЕООД и собственика на дружеството след като дружеството е издало фактурата?
Има ли разлика от коя юрисдикция се получава заплащането – САЩ, Канада, европейски държави и т.н.?
Благодаря предварително!
М
адв. Николина Митова
Здравейте,
дейностите по придобиване, търгуване и разплащане с “биткойн” не са регулирани от действащото национално законодателство и не подлежат на лицензиране или регистрация. Това не са сделки с електронни пари, като в чл. 4 от Закона за пазарите на финансовите инструменти изрично са изброени финансовите инструменти, които подлежат на регулация от КФН. Към настоящия момент “биткойнте” или другите виртуални валути не са признати и не се третират като финансови инструменти по смисъла на ЗПФИ и спрямо тях не следва да се прилагат изискванията на ЗПФИ.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
Anon BTC
Благодаря за бързия отговор!
Ива
Здравейте,
Когато се купува или продава биткойн от физическо лице, се дължи данък общ доход, а ако сделката е извършена от фирма, тя дължи корпоративен данък. Когато биткойнът се купува в Европейския съюз, ДДС не се дължи. Когато пък дружеството Ви продава биткойн, тя също не начислява ДДС на купувача.
Повече за това как законът третира тези сделки, можете да прочетете на следната статия: https://pravatami.bg/19253 .
Поздрави,
Ива Семенкова
юрист | Advokatami.bg
0888 047 188