Здравейте,
Имам следния казус. Подал съм молба със следното съдържание:
“С настоящата молба и на основание чл.325, т.1 от КТ, Ви моля за Вашето съгласие за прекратяване на трудовото ми правоотношение, считано от ….. от заеманата от мен длъжност в представляваната от Вас фирма.
В случай, че молбата ми не бъде приета, същата да се счита за писмено предизвестие по чл.326, ал.1 от КТ.
Моля да оформите трудовата ми книжка и всички други необходими документи и да ми ги предадете.
Надявам се молбата ми да бъде удовлетворена.
Молбата е изготвена в два екземпляра.”
Поради това, че е ООД съм се обърнал към двамата управители.
Устно споделих, че ще напускам след което подадох молбата си на единия, защото другия го нямаше и ми го подписа и постави дата отдолу. Той ми каза, че щом съм се обърнал към двамата е редно да я дам и на другия управител. Два дена подред вече е в офиса и не я е разписал.
Няма входящ номер, което ме притеснява, макар, че аз и единия управител сме поставили подписи и дати ръчно на нея.
Бих искал да знам дали тази молба се води пред закона, че е приета, дали трябва наистина да се разпише от двамата, необходимо ли е да настоявам да има входящ номер ?
И още един въпрос ако единия управител се е подписал а другия не се е подписал как се води молбата, като предизвестие или като приета по взаимно съгласие.
Другото е, поради това, че срока ми за предизвестие е 3 месеца по договор, като съм подал такава молба и ако не се води, че е приета по взаимно съгласие как да процедирам с неспазване на предизвестието (как държавата ще знае, че не съм спазил този срок. Предполагам е някаква молба, но кой чл. трябва да цитирам в нея) (Запознат съм с последствията)
Благодаря предварително за отговорите.
Knowledgeable
Здравейте,
Нека да започнем поред:
– Входящ номер не е необходим, нали имате дата :)
– Дали е достатъчно да я връчите само на единия управител зависи от начина, по който управителите представляват. Направете справка в Търговския регистър по името на дружеството – ако начинът на представляване е “поотделно” или “заедно и поотделно” е напълно достатъчно да я връчите само на единия; ако пише “заедно” – добре е да е и на двамата.
– Дали е по взаимно съгласие или с предизвестие на практика ще реши работодателят, щом сте го формулирали така;
– За неспазването на предизвестието – не се притеснявайте за държавата, а за работодателя. Ако имате 3 месеца предизвестие и ще си отработите 1, а другите 2 – не – дължите на работодателя обезщетение в размер на трудовото ви възнаграждение за срока на предизвестието, т.е. 2 заплати – освен ако не се уговорите да не се дължи, което задължително трябва да е писмено.
Поздрави!