Здравейте, физическо лице съм, искам да отдавам апартамент под наем чрез booking, какъв данък дължа, трябва ли да имам разрешение от съседите, трябва ли да регистрирам имота като ваканционен?
Сподели
Регистрирай се, за да задаваш въпроси и да отговаряш.
Влез в своя профил, за да задаваш въпроси и да отговаряш.
Забравена парола? Въведи твоя имейл адрес. Ще изпратим линк за нова парола по имейл.
адв. Николина Митова
Както съм посочила в предния си отговор, не се касае за хотелиерска дейност съгласно Закона за туризма, поради което не е задължително да регистрирате дейността в общината, както и да се налага съгласие на съседите – етажни собственици.
Надежда
Здравейте, Деница,
Всяко физическо лице, което получава посреднически услуги от чуждестранни контрагенти като Booking или Airbnb, има задължение за специална ДДС регистрация по българския закон (чл.97а от Закона за ДДС), която се различава от общия режим. При този специален режим ставката също е 20%. С нея се облагат обаче само комисионите, които собственикът на имота дължи на Booking за посредническата услуга по намиране на наемател (клиент). В случая ДДС регистрацията трябва да се направи не по-късно от 7 дни преди датата, на която наемодателят получи първата посредническа услуга от чуждестранния доставчик (Booking). Това означава, че регистрацията трябва да е направена преди започване на дейността по отдаване под наем. Това задължение е ежемесечно, както и подаването на ДДС регистри и декларации. Приходите от отдаването на апартамента не се облагат по ДДС.
Доходите от краткосрочно отдаване под наем се облагат с данък общ доход.
Нямате задължение да искате разрешение от Вашите съседи за отдаването под наем на имота по този начин.
Възможно е, но не е задължително да регистрирате и категоризирате апартамента като обект за нощувки. Това се прави в Общината. След регистрацията следва да начислявате данък на гостите спрямо нощувката и да отчитате тези пари в Общината. На следния линк може да получите подробна информация за процедурата:
http://info-sofia.bg/
Успех в начинанието!
Поздрави,
Надежда
Dimo N Momchilov
Впрочем съгласие на съсобствениците се изисква още от 04.05.2018г.
Dimo N Momchilov
Това което сте написали, не е съвсем вярно.
Категоризирането е задължително, без значение по какъв начин набираш туристи и получаваш доходи. Дали е чрез платформи, чрез агенция или висиш на гарата и приканваш гостите лично… Това касае само данъчното отчитане, а не същността на туристическата усллуга…
адв. Николина Митова
Здравейте, Деница Григорова,
в случая не се касае за хотелиерство съгласно разпоредбите на Закона за туризма, тъй като освен настаняване, наемодателят не предлага други основни туристически услуги като хранене и транспортиране. Относно данъчните задължения за реализирани доходи от участие са приложими чл. 31 и следващите от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. За краткосрочно отдаване под наем на апартамент в сграда в режим на етажна собственост управителят и общото събрание на етажната собственост нямат компетентност. Единствено е възможно увеличение на таксата, която заплаща собственикът за разходите за управление и поддръжка на общите части от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание.
За допълнителна информация можете да се свържете с мен на посочения телефон.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
Деница Григорова
благодаря, но гледам в закона за туризма, че трябва да се категоризира като „апартамента за гости“ и със заявлението до общината трябва да се предсатви и съгласие на над 50% от собствениците. Как мога да избегна да събирам съгласието им?
Dimo N Momchilov
Всъщност достатъчно е да се предлагат само основни услуги, за да е задължително категоризирането. Дефиницията на адвокатката се отнася до апартаментен туристически компллекс, а не за апартамент за гости, какъвто е в случая.
Четете закона, не Ви трябват адвокати…