Здравейте! Бих искала да попитам при какви обстоятелства е възможно да не отпадне давността на престъпления? И ако искат да те вкарат в затвор как можиш да се защитиш? При условие че доказателствата за извършеното престъпление са в тези които искат да бъдеш там. Благодаря за отговора.
Сподели
адв. Николина Митова
Здравейте, Нина,
въпросите, които поставяте са много общи и би следвало да ги коментирате с адвокат. По-долу цитирам разпоредбата на чл. 82 от Наказателния кодекс, която дава част от отговорите на поставените от Вас въпроси.
Чл. 82. (1) Наложеното наказание не се изпълнява, когато са изтекли:
1. (изм. – ДВ, бр. 153 от 1998 г.) двадесет години, ако наказанието е доживотен затвор без замяна или доживотен затвор;
2. петнадесет години, ако наказанието е лишаване от свобода повече от десет години;
3. десет години, ако наказанието е лишаване от свобода от три до десет години;
4. пет години, ако наказанието е лишаване от свобода по-малко от три години, и
5. две години за всички останали случаи.
(2) Давността за изпълнение на наказанието започва да тече от деня, когато присъдата е влязла в сила, а по отношение на наказанието, чието изпълнение е било отложено съгласно чл. 66 – от влизане в сила на присъдата или определението по чл. 68.
(3) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо осъдения за изпълнение на присъдата. След свършване на действието, с което се прекъсва давността, започва да тече нова давност.
(4) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказанието не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в алинея 1.
(5) (Нова – ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й е образувано изпълнително производство.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092