1. Благодаря за отговора, явно на работодателя в нашата държава му е позволено всичко.

    Благодаря за отговора, явно на работодателя в нашата държава му е позволено всичко.

    See less
    • 1
  2. Здравейте, след доста четене на кодекса на труда и разни наредби стигнах до извода, че работната смяна може да я разделят на части. На основание чл. 139 ал. 4 от КТ и на основание чл. 6 от Наредбата за работното време и отпуските. И понеже нищо ни пише за какъв тип работно време се прилага, предполаПрочети

    Здравейте, след доста четене на кодекса на труда и разни наредби стигнах до извода, че работната смяна може да я разделят на части. На основание чл. 139 ал. 4 от КТ и на основание чл. 6 от Наредбата за работното време и отпуските. И понеже нищо ни пише за какъв тип работно време се прилага, предполагам важи и за сумираното отчитане на работното време. Така при спазване на между сменната почивка и седмичната, работодателя може да ме вика на работа два три пъти на ден. Така мисля аз, какво е вашето мнение?

    See less
    • 0
  3. Благодаря ви! И аз мисля, че не би трябвало да има такива смени, но според мен работодателите ще се оправдаят с това, че това е една смяна, която те наричат "сплит". Не знам как да процедирам за в бъдеще, дали да работя по тези смени или да им противореча, но нещо не намирам точния член от кодекса сПрочети

    Благодаря ви! И аз мисля, че не би трябвало да има такива смени, но според мен работодателите ще се оправдаят с това, че това е една смяна, която те наричат “сплит”. Не знам как да процедирам за в бъдеще, дали да работя по тези смени или да им противореча, но нещо не намирам точния член от кодекса с който да им посоча.

    See less
    • 0
  4. Здравейте, благодаря за отговора. Вече доста години работя на сумарно отчитане на работното време и голяма част от организирането му са ми ясни. Но в случая става на въпрос за следното: Непрекъснатата седмична почивка е в рамките на 24 часа, между сменните почивки също са в нормата от 12 часа. ОбачеПрочети

    Здравейте, благодаря за отговора. Вече доста години работя на сумарно отчитане на работното време и голяма част от организирането му са ми ясни. Но в случая става на въпрос за следното: Непрекъснатата седмична почивка е в рамките на 24 часа, между сменните почивки също са в нормата от 12 часа. Обаче се въвеждат смени, които са разделени на две. До сега имахме смяна от 05,00 до 15,00 часа сега се въвежда смяна разделена на две от 05,00 до 08,00 след това смяната продължава от 10,00 до 15,00. В този случай вместо от 10 часа смяна, която се води 9 часа заради почивката от 1 час има нова смяна, която е вече 8 часа и се предполага, че имам 1 час почивка и реално смяната става 7 часа. Така в рамките на един работен ден ми въвеждат смяна разделена на две. Може ли формата да въвежда такива смени при положение, че между сменната и седмичната почивка както и 56 работни часа седмично са спазени?

    See less
    • 0
  5. Благодаря още веднъж за поясненията. Това по чл.11 не го бях осъзнал напълно. Значи работодателя трябва да ми осигури транспорт в рамките на населеното място или да ми плати градския транспорт или евентуално да ми плати разноските за транспорт в населеното място с моя личен автомобил. Колкото до граПрочети

    Благодаря още веднъж за поясненията. Това по чл.11 не го бях осъзнал напълно. Значи работодателя трябва да ми осигури транспорт в рамките на населеното място или да ми плати градския транспорт или евентуално да ми плати разноските за транспорт в населеното място с моя личен автомобил. Колкото до графика ми на работа може би трябва да поискам заповед с която е установено работното време в мястото на командироване за да съм наясно какво ми е работното време.

    See less
    • 0