Регистрация

Регистрирай се, за да задаваш въпроси и да отговаряш.

Вход

Влез в своя профил, за да задаваш въпроси и да отговаряш.

Забравена парола

Забравена парола? Въведи твоя имейл адрес. Ще изпратим линк за нова парола по имейл.

Трябва да си в своя профил, за да добавиш въпрос.

Ани И.

читател
Следващи
  1. Можете да прекратите трудовото си правоотношение без едномесечно преднизвестие, САМО в случай че при уведомяване на работодателя той е съгласен. В тази хипотеза следва да Ви освободят по чл.325, който гласи: Трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие: Точка 1Прочети

    • 0
  2. За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане е необходимо да имате най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурена за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено пПрочети

    • 0
  3. В периода, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж без да се дължат осигурителни вноски, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно за времето, зачетено за осигурителен стаж по закПрочети

    • 0
  4. За изплащане на обезщетение за майчинство първата година се гледа дохода 12 месеца назад. В случая при вас, ако останете без осигуряване последните няколко месеца ще взимате минималното обезщетение, независимо че последните 7 години сте се осигурявали на висока заплата. Ако основете ЕООД и се осигурПрочети

    • 1
  5. This answer was edited.

    Когато работникът придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, работодателят може да прекрати трудовия договор. За да упражни правото си работодателят следва да отправи писмено предизвестие до работника или служителя. Срокът на предизвестие, когато работникът е работил по безсрочен трудоПрочети

    • 0
  6. This answer was edited.

    Срокът за изплащане на трудовото възнаграждение е уговорен в трудовия договор. По отношение на обезщетението за неизползвания платен годишен отпуск - то се изплаща при прекратяване на право-отношението. Практиката показва, че същото се изплаща заедно с последното дължимо от работодателя възнагражденПрочети

    • 0

10 правни курса,
които спестяват стотици левове