Топлото и приятно лято приключи. Навън е златна есен. Вятърът, който носи пожълтелите листа във въздуха, ми навява мисли за студената и мрачна зима, а с това и за високите цени за отопление и ток. Има ли по-подходящ източник на енергия за бита? Отговорът е: Да! Природен газ!
Какво трябва да знам за природния газ? Безопасен ли е?
Природният газ е екологичен и чист източник на енергия. Използването му не води до отделяне на сажди, миризми и прах във въздуха. За разлика от други изкопаеми горива, при изгарянето на природен газ се отделят значително по-малко парникови газове. Замяната на традиционните енергоносители с природен газ води до намаляване на вредните емисии и до поддържане на чиста и здравословна околна среда.За да достигне до домакинствата и стопанските потребители, природният газ се доставя чрез високотехнологична газова инфраструктура, при ниско налягане и постоянен контрол. Лицензирани от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор експерти всяка година проверяват изправността на битовите газови инсталации у нас. Така се гарантира максималната сигурност и ефективно функциониране на всички уреди и системи.Отделно от това, природният газ е един от най-ефективните и подходящи за дома енергоизточници. Много домакинства в целия свят предпочитат използването му пред други енергоносители, защото е значително по-евтин, могат да контролират потреблението си и не създава допълнителни ангажименти за транспортиране, съхранение и чистене. Безопасността при употребата на синьото гориво е гарантирана от стриктния контрол, който се упражнява навсякъде върху газовите инсталации, както и с някои допълнения като допълнителното одориране на газа, който по принцип няма мирис.Природният газ е и почти два пъти по-лек от въздуха. Малкото му тегло води до бързо разсейване в атмосферата. При изтичане той се издига в помещението и "търси" и най-малката пролука, за да излезе навън.
Има ли някакви правила за безопасност при употребата на природен газ?
На първо място, трябва да премина през така наречения “инструктаж” от газовото дружество за безопасната експлоатация на газоснабдителната система. Отделно от горното, съгласно закона трябва:
- да осигурявам достъп на лица от газоснабдителното дружество за преглед и поддръжка на съоръженията;
- да съхранявам пълната техническа документация, свързана с газовата инсталация;
- да експлоатирам газовата инсталация съгласно изискванията на техническата документация и инструкциите за експлоатация;
- да внимавам за наличие на изтичане на природен газ в помещението на инсталацията.
Важно! В случай на нарушаване на подаването на газ в дома ни, трябва да:
- затворя крановете на газовата инсталация и да спра газовите уреди;
- отворя вратите и прозорците на жилището;
- позвъня на аварийния телефон на газоразпределителното дружество;
- не включвам електрическото осветление или електрически уреди;
- не паля клечки и свещи;
- не пуша;
- Ако усетя миризма на газ на входа в сградата, на двора, на улицата, трябва да:
- позвъня на аварийния телефон на газоразпределителното дружество
- взема незабавни мерки по уведомяване и извеждане на хората от засегнатата сграда или помещение;
- предотвратя включването и изключването на електрическото осветление, както и използването на открит огън. В никакъв случай да не предизвиквам искри!
- до пристигане на аварийната група да организирам проветряване на помещението;
- за нашата безопасност е важно да знаем, че дейностите по изграждане на газови инсталации, монтаж и сервиз на газови уреди се извършват единствено от оторизирани техници.
- Регулярната профилактика на газови уреди, газовата и водно-отоплителната инсталации са важна предпоставка не само за безопасността на дома ни, но и за ефективното им функциониране и поддържането на оптимални сметки.
- Техническият преглед на газовите уреди и инсталация е задължителен на всеки дванадесет месеца. Тези прегледи се извършват от упълномощени лица на технически надзор и се заплащат отделно от услугите по разпределение и снабдяване.
Затова не трябва да:
- извършвам самостоятелна газификация на нашето жилище или двор;
- размествам, заменям или ремонтирам газовите уреди;
- затварям вентилационните канали, запушвам люковете, предназначени за почистване на димоотводите;
- изключвам автоматиката за безопасност и регулиране;
- ползвам газ при неизправност на газовите уреди;
- оставям работещи газови уреди като печки без наблюдение освен такива, осигурени за непрекъсната работа и имащи за това съответната автоматика;
- използвам открит огън за откриване на изтичане на газ.
С какво природният газ е по-добър от останалите източници на енергия?
Природен газ и пропан-бутан
- Природният газ не се създава от човешка ръка, а се образува от естественото разлагане на органични вещества от растителен и животински произход. Този процес трае милиони години. Пропан-бутанът е петролен продукт, който се получава от преработката на нефт.
- Природният газ изгаря без да отделя отпадъчни продукти и отделя значително по-малко парникови газове в сравнение с други горива, което го прави най-екологичното гориво. Пропан-бутанът отделя отровния за човека въглероден оксид.
- Пропан-бутанът е газът, който се съдържа в запалките и се съхранява в бутилки при високо налягане, използвани за някои видове газови печки и като гориво за автомобили, за разлика от природния газ, който за битови нужди се разпространява по газопроводни тръби с изключително ниско налягане.
- Пропан-бутанът е по-тежък от въздуха и пада ниско при евентуално изтичане. В това отношение природният газ е напълно безопасен за употреба в домашни условия, тъй като е по-лек от въздуха.
Природен газ и дърва и въглища
- Отоплението с дърва и въглища е може би най-замърсяващият за природата начин за отопление. Количеството вредни емисии при използването на въглища е почти 3 пъти по-високо, отколкото при използването на природен газ.
Природен газ и електрическа енергия (климатици)
- Отоплението с климатик на пръв поглед изглежда приемлив вариант, но като се вземат предвид високата цена на електрическата енергия, както и някои негови недостатъци, това съвсем не го прави най-добрият начин за отопление.
- Един от основните минуси на климатиците е движението на въздушната струя в помещението, която ако е насочена директно срещу хората в стаята, може да стане причина за неприятни настинки не само през зимата, но и през лятото.
Природен газ и Топлофикация
- Всеки клиент на Топлофикация е задължен по закон да заплаща такса подгряване на сградната инсталация, която допълнително повишава месечните разходи за отопление. Газифицираният клиент плаща само за реално потребената енергия.
- Процедурата за временен отказ от ползването на енергия от ТЕЦ е времеемка, предполага демонтаж на радиаторите и се заплаща. Газифицираният клиент може просто да спре газовите си уреди и да подаде заявление в клиентски център, след което бива освободен от заплащането дори на цена за снабдяване.
- Клиентите използващи ТЕЦ като източник за отопление, не винаги могат да бъдат сигурни колко енергия са потребили и на колко ще е равна тяхната месечна сметка. За разлика от тях домакинствата на природен газ винаги знаят точно какво количество газ са консумирали и при каква цена, имайки достъп до индивидуалния разходомер.
- Хората, които използват ТЕЦ, са длъжни да се съобразяват със сезонността на този тип отопление. През студените пролетни и есенни дни, които са извън графика на ТЕЦ, този тип отопление не може да се използва. Обикновено хората намират алтернативата в малки електроуреди, които значително увеличават разходите за ток.
И най-накрая: Най-голямото предимство на отоплението с природен газ е във възможността да използвам природния газ не само за отопление, но и за готвене и топла вода. Не е нужно да осигурявам и заплащам предварително нужните количества; да транспортирам и чистя преди и след употреба. Не е нужно да се притеснява дали ще „свърши” и дали „ще ми стигне”.И още нещо любопитно…
- Природният газ е най-евтиният енергоизточник след твърдите горива.
- На природен газ получавам над 50% по-ниски сметки за отопление и топла вода.
- Природният газ е безопасен и с него домът ми е чист, без следи от сажди и прах.
- Природният газ допринася за по-чиста природа. Чрез газифициране на моя дом допринасям за опазването на околната среда за мен, моите деца и бъдещите поколения.
- За получаване на едно и също количество топла вода с бойлер на природен газ, в сравнение с електрически, ще плащам над два пъти по-малко.
- Бойлерите на природен газ загряват водата два пъти по-бързо от електрическите, като гарантират надеждна и постоянна топлина.
[toggles][toggle title=Източници]
- Наредба за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ
- Закон за техническите изисквания към продуктите
Правила за работа с потребителите Общи условия за продажба на природен газ на потребители за битови нужди[/toggle][/toggles]