Правата на един моторист

Искам да избягам от автомобила си, от градския транспорт или километричните задръствания. Вземам каската, слагам якето и го правя със стил! Независимо обаче дали скутерът ми е 50-кубиков или управлявам тунингована спортна машина, има някои особености, които следва да зная преди да се кача на мотора си.

Каква е разликата между мотоциклет и мотопед?

"Мотоциклет" е двуколесно пътно превозно средство с кош или без кош, което има двигател с работен обем над 50 cm3. Към мотоциклетите се приравняват и моторните превозни средства с три колела, чиято маса без товар не надвишава 400 kg.

"Мотопед" е дву- или триколесно пътно превозно средство, което има двигател с работен обем до 50 cm3 и чиято конструктивна максимална скорост не надвишава 45 km/h.

Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор, като на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm3 подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени. Особеностите при закупуване на мотор над 350 cm3 са същите като за автомобил, а задължителните последващи действия след регистрирането важат и за мотопед, и за мотоциклет.

За да управлявам мотор, трябва да притежавам свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от мен превозно средство, както следва:

За категория А минимална възраст е 24 години или:

През деня мотоциклетите и мотопедите се движат с включена къса светлина отпред и с включена габаритна светлина отзад. При появила се техническа неизправност е забранено да бъда теглен или аз с мотора си да тегля друг. Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед.

Като водач на мотоциклет или мотопед използвам задължително защитна каска. Също така нямам право да управлявам мотоциклета си с нечетлив или закрит по какъвто и да е начин регистрационен номер. И в двата случая глобата е 50 лв.

За разлика от автомобилите, мотоциклетите подлежат на задължителен периодичен преглед за проверка на техническата им изправност на всеки две години. Това не важи за мотопедите - те не минават технически преглед.

Като моторист не плащам винетна такса (не закупувам винетен стикер) за извънградските пътища, които мога да ползвам свободно и спокойно!

Важно! Ограничението на скоростта за А категория е:

За М категория ограничението в и извън населено място е 45 км/ч, а по магистрала или скоростен път не мога да се движа, защото е забранено.

При превишаване на разрешената максимална скорост в населено място се налага наказание (в сила от 21.01.2017):

1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;

2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;

3. за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 100 лв.;

4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 400 лв.;

5. за превишаване над 40 km/h - с глоба 600 лв.;

6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

При превишаване на разрешената скорост извън населено място се налага наказание:

1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;

2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;

3. за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 100 лв.;

4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 300 лв.;

5. за превишаване от 41 до 50 km/h - с глоба 400 лв.;

6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 600 лв., като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

Мотоциклетите и мотопедите са участници в движението наравно с автомобилите. За тях важат всички правила съгласно Закона за движението по пътищата!

Интересно! В някои общини има забрана за движението на МПС без шумозаглушаване или с неизправно шумозаглушаване. Последното може да се счете за техническа неизправност и да имам проблем с регистрацията на мотора си в КАТ.

[toggles][toggle title="Източници"]

§ Закон за движение по пътищата (ЗДвП)чл. 21 ал .1 - относно ограниченията на скоростта;чл. 55 - относно забраната за управляване на мотопед по магистрала;

чл.87 - относно забраната за теглене на мотоциклети и мотопеди;

чл.75 - относно задължението за управление на мотопеди и мотоциклети с включени фарове;

чл. 133. ал. 2 - относно забраната за превозването на деца до 12-годишна възраст на задната седалка на мотоциклет или мотопед;

Чл. 137е. - относно задължението за носене на каска при управление на мотопед или мотоциклет;

чл. 144 - относно прехвърлянето на собствеността на мотоциклети и мотопеди;чл.147 - относно преминаването на технически преглед на мотоциклети и мотопеди;

чл. 150а. - относно необходимото свидетелство за управление за мотоциклети и мотопед;чл. 151 - относно минималната възраст за за управление за мотоциклети и мотопед;чл.182 - относно размера на глобите при превишаване разрешената максимална скорост;чл. 183. ал.4 т.7 - относно размера на глобата при неносене на защитна каска;чл. 183. ал.4 т.11 - относно размера на глобата при нечетлив или закрит регистрационен номер;Параграф 6 т. 13 и т.14 - относно кои двуколесни превозни средства се определят за “мотоциклет” и “мотопед”;§ Закон за пътищата

чл.10а ал.(6) - относно винетните такси за мотористите.

[/toggle][/toggles]

Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:

Петър

Кьосев

2.1.2020

Избрани от редакцията

Най-новите статии

Още от близо 1000 статии

Потърси правата си